Sıkça Sorulan Sorular

Kuru temizleme nedir?

Kuru temizleme, işlem sırasında kullanılan çözücünün ısı ile birbirine temas etmesiyle oluşan buhar vasıtasıyla ürünlerden hızlıca uzaklaştırılmasıdır. Alışılagelmişin dışında bu işlemler sırasında kesinlikle su kullanılmamaktadır.

Organik kuru temizleme nedir?

Organik kuru temizleme, Japon Bilim ve Teknoloji bakanlığından onaylı Green Dry teknolojisi ile yapılmaktadır. Sadece firmamız tarafından kullanılan bu temizleme sisteminde temizleme işlemi sonrasında ürünlerin üzerinde insan sağlığını tehlikeye atacak hiçbir zararlı kimyasal atık kalmamaktadır.

Her leke çıkar mı?

Bir lekenin çıkıp çıkmayacağı üzerinde kesin karara varılmadan önce leke hakkında bazı şeylerin bilinmesi gerekmektedir. Lekenin neye ait olduğu, zaman oluştuğu ve daha önce lekeye müdahale edilip edilmediği öğrenildikten sonra kesin olarak lekenin çıkıp çıkmayacağı hakkında bilgi verebiliriz. Lekenin kumaştan temizlenmesi konusunda belirleyici unsurlardan bir diğeri ise kumaş cinsidir. Buna bağlı olarak üzerinden çok zaman geçmemiş ve müdahale edilmemiş pek çok su ve yağ bazlı lekeler uygulanacak doğru işlem aracılığı ile çıkartılabilir.

Kuru Temizleme sonrasında giysilerde çekme olur mu ?

Bir ürünün çekmesi için su, mekanik hareket , ve ısı ile temas etmesi gerekir. Kuru temizleme işleminde ürünler su ile kesinlikle temas etmez. Mekanik hareket minimumdur. Isı ise sadece kurutma aşamasında kontrollü olarak sisteme verilir. Bu sebepten dolayı kuru temizleme işleminde ürünler kesinlikle çekmezler.

Yıkama talimatı neden çok önemlidir?

Yıkama talimatları farklı kumaş türleri açısında biz uygulayıcılar için gerçekten çok önemlidir. Bu talimatlar temizleme işlemi esnasında nasıl bir yol izlenmesi gerektiği açısından yol gösterici niteliktedir. Üretici firmaların ortaya çıkarttıkları ürünlerin yıkama talimatlarında yer alan belirleyici unsurları mutlaka öncesinde test etmiş olmaları gerekmektedir. Bu aynı zamanda yasal bir zorunluluktur. Ürün üzerinde yer alan temizleme talimatına uyulmasına rağmen işlem sonucunda üründe veya aksesuarlarında bir sorun oluşursa, sorumluluk gerekli testleri yapmayan üretici firmanındır.

Ticaret odası mesleki kurallar nelerdir?

Madde 6: Kuru temizleme firmaları, giyim eşyası veya diğer tekstil ürünlerinin, varsa üzerinde bulunan temizleme talimatında veya kumaşın cins ve özelliğine uygun olarak temizlik işlemleri yapmak zorundadırlar. Madde 7: Temizleme talimatına veya kumaş cins ve özelliğine aykırı olarak yapılan temizleme, bakım işlemlerinden ve kuru temizleme yerine tüketicinin bilgisi olmadan yapılan yıkama işleminden meydana gelecek bozulmalardan ürünü temizleyen firma sorumlu tutulur. Madde 8: Kuru temizleme işleminde kullanılan kimyevi madde yanlışlığı nedeniyle meydana gelecek bozulmalardan kuru temizle yapan firma sorumludur. Madde 9: Her bakımdan uygun temizleme yapılmasına rağmen, önceden anlaşılması mümkün olmayan kumaş, boyama, astar ve tela gibi dikiş malzemelerinin hatası nedeniyle meydana gelen bozukluklardan ya da düğme, toka ve fermuar gibi tamamlayıcı aksesuarların bozulmalarından, ürünü talimatına göre temizleyen kuru temizleme firması sorumlu tutulamaz. Giysi veya diğer tekstil ürünleri üzerinde kullanım talimatı bulunmaması ya da firma yetkililerinin kuru temizlemenin olumlu sonuç vermeyeceği veya giysi ya da tekstil ürününün bozulabileceği kanısına varması halinde, bu husus ile birlikte müşterinin kuru temizleme yapılmasında ısrar ettiğinin teslim fişi üzerinde belirtilmesi şartıyla kuru temizleme firması muhtemel bozukluklardan sorumlu tutulamaz.